Nevzat Usta

LPG Türk

Nevzat Usta


28 Kasım 2008
font boyutu küçülsün büyüsün

LPG dönüşümü motor ömrünü kısaltır mı?


LPG hakkında en çok sorulan sorulardan biri ve aynı zamanda LPG dönüşümüne karşı olanların en çok üzerinde durdukları konu budur.

LPG dönşümü motor ömrünü kısaltır. Sebeplerine ileride değineceğiz.

Ancak hemen şunu söylemek gerekir ki, motorun daha erken yıpranması en fazla %10 olacaktır. Misal vermek gerekirse 200,000 km'de kapak açtıran bir motor için bu rakam 20,000 km'dir. Yılda ortalama 20,000 km yapan bir sürücüye göre ise motor ömrü 10 yerine 9 yıl olacaktır denebilir.

Hemen şunu da ekleyelim ki, bu rakamlar kesin değildir. Motor tipine, teknolojisine göre değişir. Siz kullanıcıların dikkat etmesi gereken ise doğru yakıt kullanmak, motoru aşırı zorlamamak ve bakım periyodlarına riayet etmektir.

LPG neden daha fazla yıpranmaya neden olur?

Bunun en temel nedeni yanma odasının sıcaklığının daha yüksek olmasıdır. Bilindiği gibi benzin oktan sayısı 95, 97,98 gibidir. 100 oktan üzeri jet yakıtı olarak kullanılır. Bazı firmalar 100 oktan benzin piyasaya arz etmektedirler ancak bunlar motora uygun ise kullanılmalıdır. ( Shell geçen Ağustos ayında 100 oktan benzin arzını sonlandırdı. )

LPG'de ise oktan sayısı 110'a kadar ulaşabilmektedir. İlk bakışta iyi gibi görünen bu durum ise subap başlarında zorlanmaya, pistonlarda çekiçle vuruluyormuş gibi bir etkiye neden olur.

Bu durumda silindir kapak contası da daha hızlı yıpranacak ve motor benzinde olduğundan biraz daha fazla aşınacaktır.

Bir diğer neden ise LPG'nin benzine göre daha kuru bir yakıt olmasıdır. Hem benzin hem de LPG yakıtı yanma odasında gaz halinde bulunur. Ancak benzin içindeki diğer maddeler lubrikant yani yağlama etkisi yaparken LPG'de bu etki olmaz.

Pistonların silindir iç yüzeylerine daha fazla sürtünmesi neticesinde silindir içindeki sıcaklık arttığından motorun bir miktar yağ yakmasına da neden olabilir. Eğer çok aşırı bir tüketim olmuyorsa bu bir sorun değildir. Akılda tutulması gereken LPG yakıt kullanan motorlara LPG için özel üretilmiş daha dayanıklı olan motor yağlarının kullanılması olacaktır.

 

LPG neden sübvanse ediliyor?

LPG yakıt tüketen motorlar çevreye benzinden %20 daha az zarar vermektedir. LPG yakıtı benzine göre daha pahalı olmasına rağmen devletler tarafından düşük vergi politikalarıyla desteklenmektedir.

 

LPG motor ömrünü kısaltıyorsa hala mantıklı mı?

Pek tabii ki mantıklı. Zaten daha önce izah ettiğimiz gibi bu süre %10 kadar kısalıyor. Motor yaptırmak kabaca 2,000 YTL'ye maloluyorsa siz bu sürede benzine göre yaklaşık %40 ucuz bir yakıt kullandığınız için 200,000 km sonnunda 20,000 YTL civarında bir tasarruf yapmış oluyorunuz.

Bunlar kabaca hesaplar. Şunu da gözönünde bulundurmalısınız. Benzinli bir motor 100 km'de 10lt yakıt tüketiyorsa bu sarfiyat LPG'li motorda 12-13lt civarında olacaktır. Ama benzinin litre fiyatı şu aralar 3 YTL iken LPG'nin litre fiyatı 1.75 YTL'dir.

 

Dizel motorlara da LPG takılır mı?

Aslında bu konuyu başlı başına bir yazıda aktaracağız ancak kısaca değinelim.

Dizel motorlar da LPG ile çalıştırılabilir. Bu konuda bir çok metod var. Bunlardan bana en doğru geleni ise giriş manifoldundan bir mikar LPG vererek mazotun yanma verimini arttırmaktır. Motor yüke bindiğinde ise doğrudan LPG vermektir. Bu rakam ortalama %85 iken LPG takviyesi ile %95'lere çıkmaktadır. İleri de bu konuya daha detaylı değineceğiz ve Türkiye'deki uygulamalarından bahsedeceğiz.

 

Herkes kendi hesabını daha doğru yapabilir.

 

 

 
Bu yazı 46,754 defa okundu.Yorum ekleYorum ekle
Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış

Bu yazarın diğer yazıları